3 Buyuk Bilim İnsanı

21. Yüzyılda bilim ve teknoloji alanında inanılmaz gelişmelerin yaşandığına hep birlikte şahitlik ediyoruz. Sadece bilim insanoğluı olmadan bu gelişmeler muhtemelen mümkün olmayacaktı. Bizler de 21. Yüzyıla damgasını vuran en önemli bilim insanoğluından bir kısmını sizin için derledik. İsimler arasında sıralama yapılırken herhangi bir kriter göz önünde bulundurulmadığını da belirtmiş olalım.
Andre Konstantin Geim

21 Ekim 1958 tarihinde dünyaya gelen ünlü fizikçi, çalışmalarına Manchester Üniversitesi’nde başladı. 2010 yılında “Grafen” maddesi üzerine çalışmalar yaptığı Konstantin Novoselov ile birlikte Nobel Ödülü’ne lâyık görüldü.

Silikonun en büyük alternatifi olarak değerlendirilen grafen, dünyanın en ince maddesi olmasının yanı sıra güçlü ve sert bir yapıya sahip olmasıyla da biliniyor.
John Craig Venter

Amerikalı biyolog John Craig Venter gözlerini 14 Ekim 1946 senesinde dünyaya açtı. İnsan genom projesine esin kaynağı olan ilk çalışmalara imza attı. Ek olarak 2010 senesinde ilk insan genom hücresinin oluşturulmasında da rol oynadı. Şuanda kendi kurduğu J. Craig Venter Enstitüsü için çalışmalarına devam ediyor.

Bileşik biyolojik organizmalar üzerine çalışmalar da yürüten Venter, Time dergisi tarafından 2007 ve 2008 senelerında dünyayı etkileyen 100 insan arasında yayınlandı.
Stephen William Hawking

Teorfik fizik ve kozmoloji deninde akla ilk gelen isim, Stephen William Hawking. 8 Ocak 1942’de doğmuş ünlü fizikçi akademi dünyasının en popüler isimlerinden birisi. 2009 senesinde ABD’de Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görülen Hawking, kuantum fiziği üzerine yaptığı ilmî çalışmalarla da biliniyor.