Facebook Hesabınızı Koruma Yolları

Güvenli giriş yapın

Bilhassa paylaşılan bir PC’den yada herkesin kullandığı seanstan giriş yaparken, feysbuk’ta hiçbir süre ‘Beni her zaman anımsa’ şeklinde seçenekleri işaretlemeyin. Ters takdirde bilgisayarın başına geçen diğer kişiler de şahsi hesabınıza erişebilir.

Facebook saklılık ayarları

Sağ üstte feysbuk’un saklılık ayarlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Buralarda da vakit geçirmek ehemmiyetli. Bilhassa paylaşmış olduğunız gönderileri yalnızca arkadaşlarınızın görmesine müsaade etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca e-posta adresinizi, hane adresinizi ve telefon numaranızı da olasıysa yalnız dostlarınıza gösterin.

Profil görünürlüğünüzü kısıtlayın

yeniden saklılık ayarları bölümüne girerek, profilinizdeki kısıtlamaları ayarlayın. Aynı şekilde arkadaş listenizi de her insanın görmesine müsaade etmeyin. Bu işlemi tüm alanlarda, sözgelimi sevmiş olduğiniz kitaplarda veya filmlerde de uygulayabilirsiniz.

Vakit tüneli ayarları

Evvelki adımda olduğu benzer biçimde, süre tünelinizde de benzer ayarlar yapabilirsiniz. ‘vakit tünelimi kimler görebilir?’ sualini ‘bir tek arkadaşlarım’ olarak ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Arkadaşlık isteği

Devamlı gelen arkadaşlık istekleri sizi bunalttıysa, size sadece ortak dostunuz olan kişilerin istek yollamasına müsaade verin.

Aranmanıza müsaade etmeyin

İnsanlar kullandığınız e-mail adresini veya telefon numaranızı yazarak sizi facebook’ta bulabilir. Lakin saklılık ayarları kısmınden bunu değiştirirseniz, yalnız arkadaşlarınızın sizi temel mesajşim bilgilerinizle bulmasına müsaade edebilirsiniz.

Engelleyin

Sizi rahatsız eden birisi mi var? Devamlı bildiri mı atıyor? Kim bilir bunların ötesinde, sizinle hiçbir şekilde bildirişime geçmesini istemediğiniz kişiler de var. Kolayca onları engelleyin ve tekrar uğraşmayın. Fakat ihmal etmeyin, birinin engelini açarsanız onları 48 saat süresince yeniden engelleyemezsiniz.