Sony Stamina Modu

Sony Android telefonlarda şarj ömrünü uzatan davranış sağlayan Stamina moduna yakından bakıyoruz.

Sony, bir müddet önce Marshmallow’da yeniden Stamina modunu etken hale getirdi. Stamina, temelde telefonun bir takım özelliklerini sınırlandırarak şarjdan tasarruf sağlıyor.

Stamina modunu etken etmek için telefondan “Ayarlar” > “Pil” yolunu izleyin. Burada karşınıza evvela “pil düzeyi ve tahmini pil müddeti” bölümü geliyor. En tepedeki grafikte, o anki şarj düzeyiyle kaç saatlik kullanım sunulacağı belirtiliyor.

Ancak buradaki değerler asgari koşullarda ölçülmüş ve dolayısıyla çoğu vaziyette burada belirtilenler geçerli olmuyor. Ayrı olarak bu bölümde şema üzerine tıklarsanız pili en çok kullanan uygulamaları da görüntüleyebilirsiniz.

İki değişik Stamina modu var, bunlar:

Stamina: Telefonun bir takım özelliklerini dönem dışı bırakır.

Ultra Stamina: Telefonun bir hayli özelliğini devre dışı bırakır.

Stamina, düşünülen olarak şarj düzeyi %15’e düştüğünde devreye giriyor. Yalnızca sağdaki sembole tıkladığınızda düzeyi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Kısaca Stamina’nın dilediğiniz pil düzeyinde otomatikman devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun haricinde her vakit açık ve aslabir müddet gibi seçenekler de var. Böylelikle Stamina’nın her zaman devrede kalmasını ayarlayabilir yahut aslabir zaman etken olmamasını sağlayabilirsiniz.

Ultra Stamina’yı ultra güç tasarrufu şeklinde de düşünebilirsiniz. Bu modu etken ettiğinizde telefonda sadece temel işlevleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Ultra Stamina’da telefon, kayıtlar, iletileşme, kamera, albüm, takvim, saat, hesap makinesi, fm radyo, ayarlar ve müzik uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Bu modu etkinleştirdiğinizde kısa bir süre beklemeniz gerekiyor. Akabinde karşınıza az önce söz ettiğimiz uygulamaların sembolleri açılıyor ve bunlar haricinde farklı görevlere ulaşamıyorsunuz. Normal olarak görsel bölümde da ehemmiyetli tertip etmeler oluyor. Sözgelimi duvar kağıdı hareketsiz, düz bir resim oluyor.

Batarya vaziyetine göre bu özellikleri etkinleştirmek yahut etkinleştirmemek sizin elinizde.

Diğer Telefonlarda Ne Yapmalı?

Elbet Sony olmayan Android telefonlarda da batarya ömrünü uzatacak ayarlar ve otomatik devreye giren uygulamalar mevcut.

Android işletim sisteminde dahili bir şarj tutum uygulaması bulunuyor. Sistemde gömülü olarak gelen bu uygulama, batarya azaldığında otomatikman devreye giriyor. Ekran parlaklığını azaltan ve bazı özellikleri devre dışı bırakan sistem, telefonu daha uzun süre kullanmanızı sağlıyor. Farklı telefonlarda bu özellikleri ayarlar içerisinden kontrol edebilirsiniz.