Nano Teknoloji Nedir ? Ne İşe Yarar

Nanoteknoloji terim olarak, maddenin atomik, moleküler, ayrıca supramoleküler seviyede denetimüdür. National Nanotechnology Initiative ise nanoteknolojiyi “minimum bir boyutunun büyüklüğü 1’den 100 nanometreye kadar olan maddenin kontrolü” olarak tanımlar. Bir nanometre metrenin milyarda biri kadardır. Günümüzde atom ve moleküllerin denetimü ile makro-ölçek ürünlerin imalatında kullanılır.

Yer bilimi, organik kimya, moleküler biyoloji, yarı iletken fiziği, mikro yapınış şeklinde bilim alanlarında yeri oldukça büyüktür. Gelişmekte olan ve kullanım alanı her geçen gün artan bu teknoloji için  ABD 3,7 milyar dolar, Avrupa Birliği 1,2 milyar dolar, Japonya 750 milyon dolar yatırım yapmıştır.

Nanoteknolojide atom üstüne atom koyarak yada mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturmak amaçlanır. Sistemi atomik boyutlara indirerek yapılan çalışmaları kapsar. Sistem atomik boyutlara ulaştıkça vakalar daha belirgin hale gelir. Bununla beraber nanometre aralığına ulaşıldığında meteryallerin bazı özelliklerinde değişme gözlenir. Örneğin, aleminyum gibi kararlı madde yanıcı hale gelebir, bakır şeklinde opak madde şeffaf hala gelebilir, altın gibi çözünmeyen ve inert olan madde çözünür ve katalizör işlevi görecek hale gelir.  Bu etkiye kuantum boyut etkisi denir ve kuantum alanı olarak tanımlanır. Nano-ölçeğe düşürülen meteryaller birçok uygulamaya olanak sağlar. Bu nano-ölçekteki maddelerin davranışlarını idrak etmek ve kuantum alan sırlarını çözmek gelecekte yeni bir nanoskopik dünya ile bağlantı kurmamızı sağlayabilir.

Nanoteknolojiye örnek olarak nanoteknolojik güneş kremleri verilebilir. Boyutları 100 nm’den daha ufak olan ve kana karışma riski bulunmayan küçük metal oksitler, cildin ölü tabakasının altına girmeleriyle 24 saat boyunca cildi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koruyabiliyorlar.  Fotokatalitik ve hidrofilik cam yapımında da nanoteknoloji kullanılıyor. UV ışık cama vurduğunda nano parçacıklar uyarılıyor ve camdaki organik birleşikleri çözüyorlar. Su ve camın birleşmesi ile su dengeyle yayılıyor ve cam temizlenmiş oluyor. Bu tarz şeylerin dışında akıllı giysiler, kir tutmayan ayakkabılar, renk değiştiren otomobiller, varis çorapları, nano bilgisayarlar gibi birçok örnek verilebilir. Ayrıca sağlık alanındaki gelişimleri hızla devam etmektedir.

Bu kadar geniş kullanım alanı ile tüm bunlaryla faydalı görünen bu değişen teknolojinin de riskleri yok değil. Suya karışan yada uçuşan atık nano parçacıkların solunum veya sindirim sistemine karışması kanser başta olmak üzere birçok sağlık problemi riskini beraberinde getiriyor. Mevzu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda bu sorunun bir şekilde çözüme kavuşturulması planlanıyor.

Facebook Hesabınızı Koruma Yolları

Güvenli giriş yapın

Bilhassa paylaşılan bir PC’den yada herkesin kullandığı seanstan giriş yaparken, feysbuk’ta hiçbir süre ‘Beni her zaman anımsa’ şeklinde seçenekleri işaretlemeyin. Ters takdirde bilgisayarın başına geçen diğer kişiler de şahsi hesabınıza erişebilir.

Facebook saklılık ayarları

Sağ üstte feysbuk’un saklılık ayarlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Buralarda da vakit geçirmek ehemmiyetli. Bilhassa paylaşmış olduğunız gönderileri yalnızca arkadaşlarınızın görmesine müsaade etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca e-posta adresinizi, hane adresinizi ve telefon numaranızı da olasıysa yalnız dostlarınıza gösterin.

Profil görünürlüğünüzü kısıtlayın

yeniden saklılık ayarları bölümüne girerek, profilinizdeki kısıtlamaları ayarlayın. Aynı şekilde arkadaş listenizi de her insanın görmesine müsaade etmeyin. Bu işlemi tüm alanlarda, sözgelimi sevmiş olduğiniz kitaplarda veya filmlerde de uygulayabilirsiniz.

Vakit tüneli ayarları

Evvelki adımda olduğu benzer biçimde, süre tünelinizde de benzer ayarlar yapabilirsiniz. ‘vakit tünelimi kimler görebilir?’ sualini ‘bir tek arkadaşlarım’ olarak ayarlamanızı tavsiye ederiz.

Arkadaşlık isteği

Devamlı gelen arkadaşlık istekleri sizi bunalttıysa, size sadece ortak dostunuz olan kişilerin istek yollamasına müsaade verin.

Aranmanıza müsaade etmeyin

İnsanlar kullandığınız e-mail adresini veya telefon numaranızı yazarak sizi facebook’ta bulabilir. Lakin saklılık ayarları kısmınden bunu değiştirirseniz, yalnız arkadaşlarınızın sizi temel mesajşim bilgilerinizle bulmasına müsaade edebilirsiniz.

Engelleyin

Sizi rahatsız eden birisi mi var? Devamlı bildiri mı atıyor? Kim bilir bunların ötesinde, sizinle hiçbir şekilde bildirişime geçmesini istemediğiniz kişiler de var. Kolayca onları engelleyin ve tekrar uğraşmayın. Fakat ihmal etmeyin, birinin engelini açarsanız onları 48 saat süresince yeniden engelleyemezsiniz.